28. 5. 2018

Před cestou na dovolenou si zkontrolujte kurz, na cenu cizí měny má větší vliv, než často démonizované poplatky

Ne poplatky za výběr, ale kurzy určují, jak moc klienta reálně stojí výběr cizí měny z bankomatu v zahraničí. Rozdíl v kurzu se přitom mezi českými bankami pohybuje až okolo 50 haléřů za jedno euro. Kurz eura je stěžejní i při přepočtu měn zemí mimo EMU na koruny. V případě Turecka, Chorvatska či Egypta tak můžete za směnu 10 000 korun zaplatit až o 500 korun víc. Vše záleží na tom, kartu jaké banky používáte.

Poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí se u českých bank pohybují v rozmezí od nuly do 125 korun. Nicméně ze srovnání je zřejmé, že u výběrů kolem deseti tisíc korun to hraje v zásadě menší roli a rozhoduje kurz.

„Klíčový je pro české turisty kurz eura. Tím se jednak ve většině destinací platí, jednak se často používá k přepočtu z dalších měn,“ vysvětluje ředitel retailového bankovnictví Banky CREDITAS Jan Jeřábek a dodává: „Pokud vezmete příklad rodiny v Egyptě, která dvakrát vybere z bankomatu egyptské libry za 10 000 korun, může ušetřit více než tisícovku.“

Mezi pro Čechy nejnavštěvovanější destinace patří podle Asociace cestovních kanceláří z evropských zemí Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Řecko a Německo. Z mimoevropských pak Egypt a Turecko. Nejčastěji používané měny českých turistů v zahraničí tak jsou kromě eura chorvatská kuna, egyptská libra a turecká lira. A tady už jsou rozdíly mezi bankami opravdu markantní.

Image

Velký pozor je třeba při výběru z bankomatu dát na tlačítko DCC (tzv. dynamickou konverzi). „DCC v zásadě není nic jiného, než že se přepočet z dané měny provede přímo do korun. Chyták je v tom, že se tato konverze provede kurzem provozovatele daného bankomatu – a tento kurz je obvykle mnohem horší, než jakým vám směnu provede vaše banka,“ varuje Jan Jeřábek.

Přílohy

Pomocí programu Adobe Reader lze všechny formuláře vyplnit, vytisknout i vyplněné uložit.

Kontakt pro média
e‑mail: pr@creditas.cz