8. 3. 2021

Koronavirus mění nakládání dětí s penězi: více využívají digitální bankovnictví a téměř polovinu dovedl k šetření

Život se současnými omezeními přináší změny i v chování dětských klientů bank. Využívání online nástrojů pro obsluhu účtů, tedy internetového a mobilního bankovnictví, se u nich zvýšilo o třetinu. Rostou také online platby. Podle průzkumu Banky CREDITAS děti nyní většinou utrácejí méně než před koronou a za jiné věci.

Uživatelé běžných účtů Richee Junior, což jsou děti a teenageři v rozmezí 6–17 let, obecně rádi platí kartou, stále častěji využívají mobilní platby. Ovšem zavřené školy a nákupní centra jejich chování změnily. Jsou nyní více doma a utrácejí online. „Děti za normálních okolností obvykle realizují více menších plateb – typicky za různé dobroty cestou ze školy, ale i za zábavu typu kina nebo herních center. To teď nemohou, takže se jejich zájem o něco víc přesunul k online platbám. Celkové využití plastových karet u nich logicky o něco pokleslo,“ říká ředitelka komunikace a marketingu Banky CREDITAS Lucie Brunclíková. Co naopak vzrostlo, jsou přístupy přes mobilní a internetové bankovnictví. Zatímco ještě v září chodilo na svůj účet přes mobil 30 % dětských klientů, nyní to je o třetinu víc. Využití internetového bankovnictví vzrostlo z 26 % na 34 %.

Z online průzkumu Banky CREDITAS mezi dětmi vyplynula zajímavá zjištění. 85 % dětí a teenagerů, kteří mají účet, ho ovládá přes mobil nebo s ním má propojenou platební kartu. „Bezhotovostní styk mezi dětmi nad papírovými penězi vyhrává. Hotovost většinou při placení používá jen 38 % dětí, 62 % dává přednost bezhotovostním platbám,“ komentuje výsledky průzkumu Lucie Brunclíková. Kartou nebo mobilem v obchodě nejčastěji platí 44 % dětí a téměř pětina (18 %) upřednostňuje online platby. Teenageři přecházejí na bezhotovostní svět o dost rychleji než dospělí.

Ve struktuře dle toho, za co nejvíc děti utrácí, vyhrává drtivě občerstvení (39 % napříč věkem i pohlavím), starší děti a dívky si nejčastěji kupují oblečení (27 %), kluci zase rádi utrácejí za hry na mobil a konzole a doplňky k nim (10 %).

Koronavirus má ovšem na utrácení juniorů dopad. Téměř polovina dětí (42 %) tvrdí, že utrácejí méně než dřív, u třetiny se nic nezměnilo, 13 % utrácí zhruba stejně, ale za jiné věci, a jen každý desátý utrácí víc – hlavně za věci na zahnání nudy (jako jsou hry).

Peníze jako dárek vloni dostalo 95 % dětí, ale jen jedné pětině přišel přímo na účet, zbytek je dostal většinou od příbuzných v hotovosti. Kapesné naopak rodiče posílají dětem především na účet.

Dětské účty u Banky CREDITAS

Banky CREDITAS nabízí dva účty pro děti: Richee účet Junior a Spoření Richee Junior. Běžný účet je určen dětem ve věku 6–17 let, spořicí již od narození. Do 14 let zakládá dětem účet zákonný zástupce, po dosažení 15 let si jej mohou založit samy. Výhodou je, že rodiče mají přes své internetové bankovnictví a mobilní aplikaci CREDITAS Banking přehled o tocích a mohou také nastavovat limity.

Richee účet Junior je bez poplatků, a to včetně výběrů z bankomatů kdekoli na světě. Část zůstatku do 50 tisíc Kč se úročí 1,5 % p.a. Ovládání je přes mobilní aplikaci a internetové bankovnictví, ke kartě lze zřídit služby Google Pay, Apple Pay a Garmin Pay.

Spoření Richee Junior má úrokovou sazbu 0,5 % p.a. pro vklad do 350 000 Kč a 0,2 % nad tento limit.