20. 12. 2021

NFC platby rostou raketově, za rok se počet karet v digitálních peněženkách téměř zdvojnásobil

Placení mobilem nebo hodinkami se stává stále oblíbenějším. Podle dat Banky CREDITAS se počet tzv. tokenizovaných platebních karet zvýšil téměř na dvojnásobek. Dynamicky roste i počet plateb, meziročně o skoro 40 %.

Obliba Apple Pay, Google Pay i Garmin Pay roste velmi dynamicky. Celkový počet karet Banky CREDITAS propojených s jednou z těchto platforem meziročně u vzrostl o více než 89 %. Nejrychleji rostla služba Apple Pay (o 100 %), za ní se drží Google Pay s 82 % a Garmin s 70 %.

Rostoucí míru používání zase dobře dokazuje počet provedených plateb, který byl letos o 37 % vyšší než v celém loňském roce.

„Faktorů v tom je několik. Jednak přibývá obchodníků, kteří mají bezkontaktní terminál a nevadí jim ani menší platby, jednak si lidé oblíbili pohodlí a mají k NFC platbám důvěru,“ komentuje čísla ředitel digitálního bankovnictví CREDITAS Zdeněk Grossmann. Vysvětluje také, proč je dynamika počtu tokenizací vyšší než u počtu plateb. „Uživatelé si velmi často jednu kartu propojí do více zařízení – do mobilu, hodinek, tabletu.“

Podle Grossmanna teď využívá některou z digitálních peněženek zhruba každý třetí klient s platební kartou. Do budoucna očekává, že během několika let budou v obchodech nad platbami fyzickou kartou výrazně převažovat NFC platby – a to nejen mobilem, ale i hodinkami, náramky, NFC implantáty či přímo oční či hlasovou biometrií.

Banka CREDITAS umožnila využívání služby Google Pay v květnu 2019, krátce poté přibyla Garmin Pay pro chytré hodinky. Službu Apple Pay zavedla v únoru 2020.