Proč a jak investovat

Jednoduchý průvodce proč a jak začít
investovat a na co si dát pozor.




Důvody proč investovat

Důvodů, proč začít investovat existuje celá řada. Někoho trápí inflace, někdo obdivuje staré automobily, a proto je nakupuje do své sbírky. Většina z vás se však dívá do budoucnosti. Správná strategie investování nám může usnadnit cestu ke splnění vašich přání.

Finanční rezerva

Odložené finance na zamýšlený nákup v budoucnu či pro nečekané životní situace.

Rezerva na důchod

Udržení životního standardu i ve chvíli, kdy přestanete být ekonomicky aktivní.

Peníze pro své blízké

Usnadnit vstup do života svým dětem či zajistit lepší vzdělání svým vnoučatům.

Magický trojúhelník investování

Cíle všech investic jsou však společné. Jsou jimi očekávané výnosy. Každý by chtěl maximální výnos, okamžitou dostupnost financí a pokud možno bez rizika. A právě s těmito požadavky souvisí tři stěžejní faktory investování (tzv. magický trojúhelník investování), nad kterými je třeba se zamyslet:

  • očekávaný výnos investice (ve formě ročních výnosů nebo růstu ceny investice),
  • očekávané riziko investice,
  • očekávaný důsledek na likviditu investora (likvidita znamená schopnost proměnit investici na peníze).

Faktor inflace

Selský rozum nám říká, že skladovat hotovost pod matrací nebude vzhledem k neustálému růstu nákladů vydávaných za bydlení, potraviny či energie tou správnou cestou, jak uchovat hodnotu vydělaných peněz. Mluvíme o inflaci, která vyjadřuje růst cenové hladiny v ekonomice. S postupným snižováním hodnoty našich úspor se řada lidí nechce smířit, a proto hledá cestu, jak nad inflací vyzrát.

V předchozím odstavci nám trojúhelník investování nastínil, že velmi nízká míra rizika a vysoká likvidita, poskytnou poměrně malé výnosy. Do této kategorie spadají depozitní bankovní produkty, jako jsou spořicí účty a termínované vklady. Banky totiž vydělávají na úvěrování domácností či firem a tím přebírají rizika na sebe, nemluvě o tom, že bankovní vklady jsou u nás pojištěny do výše 100 tis. EUR. Díky tomu jsou bankovní depozitní produkty velmi bezpečné (riziko nese především banka), vysoce likvidní, ale výnosy jsou oproti jiným investičním produktům nízké.

Aktuální výše inflace | Duben 2023
12,7 %

Budeme-li chtít přebít inflaci, bude nutné podstoupit vyšší rizika, která ale mohou nabídnout i vyšší zhodnocení. Od toho tu jsou různé typy investic, které nám umožní získat očekávaný výnos. Ale i v této situaci platí, že držet část majetku v rychle dostupných a bezpečných finančních produktech jako jsou spořicí účty, je určitě rozumné.



Než začnete investovat…

Před samotnou realizací investice je třeba si odpovědět na několik otázek. Čím k sobě budete poctivější, tím lépe a s menšími problémy se vám pak bude žít v případě dočasných výkyvů hodnoty nakoupených cenných papírů.

Kolik peněz mohu investovat, aniž by to ohrozilo běžný chod mé domácnosti?
Jaké jsou moje budoucí výdaje, kterým se nevyhnu (nástup dítěte na střední školu, plánovaná operace a s ní související výpadek příjmů)?
Jaké mi zůstanou rezervy pro případ neočekávaných výdajů (nová lednička, oprava auta)?
Obecně pak platí pár věcí, které by měly být součástí vaší investiční strategie:
  • Diverzifikace portfolia:

    Své peníze vložte do více typů investičních produktů. Snížíte tak investiční rizika a případná ekonomická krize by měla mít menší dopad na celkovou výnosnost.

  • Pragmatické rozhodování:

    Držte se svých stanovených cílů a nepodléhejte náladám na trzích. Unáhlená rozhodnutí při nákupu i odprodeji investičních nástrojů nejsou na místě.

  • Pravidelné investování:

    Pravidelné investice chrání před výkyvy na trzích. Začněte klidně i s malými částkami – časem se vám toto rozhodnutí bude jevit jako velmi správné.

  • Nepodceňujte rizika:

    Seznamte se s veškerými dostupnými informacemi před realizací každé investice.

  • Likvidní rezerva:

    Vždy si držte část majetku v rychle dostupných a bezpečných finančních produktech.

  • Investujte, nespekulujte:

    Držte se osvědčené strategie „koupit a držet“.



Zjistěte více

Typy cenných papírů

Naprostým základem je dobrá znalost
jednotlivých typů cenných papírů,
jejich kladů a záporů.

Zjistit více

Pravidelné investice

Pokud s investováním začínáte,
je pravidelné investování ideální volbou
pro vaše první nákupní pokyny.

Zjistit více

Sjednejte si schůzku

Zanechte nám kontakt, ozveme se vám s nabídkou termínu schůzky na pobočce.

Za účelem zodpovězení vašeho dotazu bude společnost Banka CREDITAS a.s., jakožto správce, zpracovávat vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů - GDPR). Bližší informace zde.