Ani rychlé zvyšování úrokových sazeb růst cen bytů v letošním roce zatím nezbrzdilo. Podle v pátek zveřejněných údajů Eurostatu v ČR opět zdražovaly nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně stouply o téměř 25 %. Už dlouho se přitom mluví o cenové bublině českého nemovitostního trhu. Sama ČNB pravidelně hovoří o výrazném nadhodnocení realit. Tvrdá čísla ale zatím nenaznačují, že by se situace začala rychle obracet.
O určité zpomalení však přece jen jde, i když je zatím spíše symbolické. Ve srovnání s koncem loňského roku totiž ceny bytů vzrostly „jen“ o pět procent, zatímco ještě ve třetím čtvrtletí to bylo skoro o 7 % a ve čtvrtém o 5,7 %. Už tehdy přitom výrazně rostly úrokové sazby u hypoték. Zároveň se s očekávaným poklesem reálné kupní síly zhoršil i sentiment českých spotřebitelů. Objem nově poskytnutých hypoték už dokonce začal klesat. Ani tento fakt zatím s průměrnými cenami bytů příliš nezahýbal.
Za vysokými průměrnými a velmi zpožděnými čísly jsou už přesto na realitním trhu vidět i určité náznaky změny poměrů. Nejde přitom pouze o zmíněné zpomalení realitní inflace na 5 %, ale také o fakt, že výrazně brzdí růst cen secondhandových bytů. Končí evidentně doba, kdy tyto nemovitosti zdražovaly dokonce rychleji než nové byty. Alespoň v této části trhu se tak situace vrací do normálu. Důvodem je nejenom slábnoucí poptávka po bytech, ale konečně i jejich pestřejší nabídka. Podporuje ji přitom nejen rekordní výstavba, kterou potvrzují pravidelné měsíční statistiky. Podle některých realitních kanceláří se rozšiřuje i nabízené portfolio starších neprodaných nemovitostí.
Může jít docela dobře o předzvěst podobného ochlazování realitního trhu, jaké jsme zažili po roce 2008. Zatímco tehdy ekonomika zamířila do prudké recese, nabídka nových bytů se výrazně rozrůstala. Dopad hospodářského útlumu však pocítily především starší nemovitosti, které v průběhu dvou let ztratily zhruba 6 % na hodnotě, zatímco ty nové zůstaly v podstatě na svém. Jde ale jen o pohled na průměrná čísla z doby, která byla výrazně jiná než ta dnešní. Tehdy investice do tuzemských nemovitostí zaujaly zahraniční institucionální investory a pro ty tuzemské se staly jednou z pojistek proti vysoké inflaci. Realitní trh je možná zralý na korekci. Ta ale nemusí být – stejně jako dříve – ani plošná, ani dramatická a už vůbec ne trvalá.
Veškeré informace, názory a prognózy obsažené v tomto textu jsou pouze informativního charakteru, nepředstavují žádnou nabídku na jakoukoliv transakci nebo závazek k realizaci jakékoliv transakce a v žádném případě nejde o investiční poradenství. Obsah sdělení je vytvářen dle nejlepšího vědomí a s řádnou odbornou péčí, Banka CREDITAS a.s. však nezaručuje správnost, úplnost a přesnost jeho obsahu. Banka CREDITAS a.s. nenese žádnou odpovědnost za případné škody vzniklé jakýmkoliv třetím osobám v důsledku využití informací uvedených v tomto sdělení.