Nákupy z Číny, USA či Indie: správný postup a jak na clo

25. 4. 2021

Češi nakupují na e-shopech stále víc, a to nejen na českých či evropských, ale i na těch mimo Evropskou unii. Na jedné straně láká mnohdy větší výběr a nízká cena, na druhé straně čeká zákazníka několik zásadních rozdílů: clo a DPH, kurz exotické měny, jednání s poštou. Když si s nimi ovšem kupující poradí, může velmi dobře nakoupit.

Pozor na cenu, kterou člověk vidí například na čínském e-shopu. Často to totiž není cena konečná. Pokud je zboží za víc než 150 eur, odvádí se clo a následně i DPH. A to nejen z ceny zboží, ale i ze cla a obvykle i z dopravy. V praxi tak třeba lyžařská bunda vyjde zhruba o třetinu dráž, hračky více než o čtvrtinu. Další věc je platba. Je určitě lepší použít virtuální kartu, která je určená na internetové platby a je oddělená od karty k hlavnímu účtu. Svou roli hraje také kurz, protože třeba při platbě ekvivalentu 10 tisíc korun v čínské měně se rozdíl mezi českými bankami může dostat i na několik stovek.

Základní rady pro nákupy na e-shopech mimo EU

1. Nakupujte na důvěryhodných obchodech a od důvěryhodných prodejců

Pročtěte reference a hodnocení od reálných uživatelů a podívejte se, zda je jich dost. Klidně se spojte s e-shopem napřímo přes chat nebo mail, kvalita přímé komunikace hodně pomůže se zorientovat.

2. Dejte přednost e-shopům, kde je možné platit bezpečně

Mnohé zahraniční e-shopy nepodporují Mastercard ID Check zabezpečení (dříve 3D Secure), které představuje maximální ochranu před zneužitím citlivých údajů, jakými jsou třeba čísla karet. Pokud se přesto rozhodnete nakupovat a platit kartou v e-shopu, který Mastercard ID Check nepodporuje, doporučujeme po nákupu průběžně sledovat pohyby na účtu a v případě jakékoli podezřelé transakce okamžitě kontaktovat banku se žádostí o zablokování karty.

3. Pročtěte si obchodní podmínky

Zatímco v EU jsou podmínky pro vracení zboží sjednocené, mimo EU tomu tak není. Pročtěte si tedy pravidla reklamací, oprav či práva na vrácení zboží do určitého data – ne vždy a u všech druhů zboží je to totiž možné.

4. Srovnejte si konečnou cenu

Roli tu hraje DPH, clo a doprava. Do 22 eur se žádné clo ani DPH zatím neplatí, od 1. 7. 2021 by se měla začít platit DPH (ale ne clo), mezi 22 –150 eury se platí jen DPH, nad 150 eur už obojí, tedy clo i DPH. Když zakoupené zboží stojí například 10 tisíc korun a doprava 200 korun, reálně budete platit cca 13 tisíc a poplatek poště za celní řízení. Je pak na zákazníkovi, jaký rozdíl oproti ceně na českém či evropském e-shopu ještě považuje za výhodnou kompenzaci za delší dobu dodání a složitější postup. Výši cla pro dané zboží zjistíte na stránkách celní správy.

5. Ověřte si, jaký dává vaše banka měnový kurz a jaké jsou s platbou spojeny poplatky

Např. u amerického dolaru nejsou rozdíly až tak velké (cca 2 %), ale u čínského juanu či indické rupie už je rozdíl značný – více než 4 %. U PayPal zase někteří obchodníci přenášejí poplatek za platbu na zákazníka. Určitě se vyplatí podívat se, jaký kurz má vaše banka. Banka CREDITAS má jedny z nejlepších kurzů na trhu.

6. Pokud máte, použijte virtuální kartu (přímo určená pro nákupy online)

Virtuální kartu má Banka CREDITAS k účtu zdarma. Je to bezpečný a pohodlný nástroj, oddělený od hlavní karty k účtu. Zřídit si ji můžete v internetovém bankovnictví během pár minut.

7. Počítejte s tím, že budete muset na poštu

U standardního zaslání se s vámi pošta spojí, abyste podepsali, že za vás může vyřídit celní řízení. Naštěstí se toto dá podepsat jen jednou a propříště už věci pošta vyřídí rovnou a vy jen zboží zaplatíte při převzetí.