Dovolená v zahraničí: tipy, jak správně platit

9. 2. 2021

Pokud se chystáte vyrazit do zahraničí, stojí za to dodržovat několik jednoduchých zásad pro zacházení s penězi. Jednak ušetříte na zbytečných poplatcích a nevýhodných kurzech, jednak budete mít jistotu, že jsou vaše peníze v bezpečí.

Zkontrolujte si kurz, který má vaše banka

Ať už si radši směňujete peníze ještě doma, nebo je vybíráte na místě z bankomatu, podívejte se, jaký dává vaše banka kurz. Rozdíly jsou totiž docela značné, zvlášť u exotičtějších měn. Jako základní vodítko pro srovnání můžete vzít kurz, za který vám banka smění koruny na eura, od něj se totiž obvykle odvozují kurzy dalších měn. Podobně to funguje s americkým dolarem. U většího výběru nebo platby může dělat rozdíl i několik set korun, které můžete utratit za lepší věci, než je špatný kurz.

Pozor na poplatky u výběru z bankomatu

V sazebnících bank najdete i takové, kde za jeden výběr z bankomatu v cizině zaplatíte přes sto korun. Někdy se připravte i na další poplatek až 0,5 % z vybírané částky… Výrazně se vám tedy vyplatí mít banku, která má veškeré zahraniční výběry zdarma bez podmínek, což nabízí jako jedna z mála na českém trhu třeba Banka CREDITAS.

Poplatek si ale může účtovat i provozovatel bankomatu. Při výběru vás předem na tento poplatek upozorní a následně potvrzujete částku výběru navýšenou o tento poplatek. Pokud se s takovou situací setkáte, je na vašem zvážení, zda výběr hotovosti i za těchto podmínek dokončíte. Hned vedlejší bankomat může být bez poplatku. Pokud je tedy příležitost, zkuste jiný bankomat.

Nespadněte do pasti DCC

Zkratka DCC znamená „dynamic currency conversion“. V praxi značí, že se přepočet z vybírané měny převede přímo do korun. Chyták je v tom, že se tahle konverze provede kurzem provozovatele daného bankomatu či terminálu – a tento kurz je obvykle mnohem horší, než jakým směnu provede vaše banka. Pokud vám tedy místní bankomat či obchodník tuto volbu nabídne, vždy zadejte „výběr v místní měně“, a ne „výběr v korunách“.

Ušetřete díky cestovnímu pojištění ke kartě

Cestovní pojištění je často součástí služeb k vaší platební kartě, nemusíte si jej tedy kupovat znovu navíc. Podívejte se na kartu své banky, jaké podmínky a jak široké krytí rizik obsahuje. Například u CREDITAS je k Mastercard Standard za 85 korun měsíčně cestovní pojištění pro celou rodinu, včetně pojištění léčebných výloh, pojištění odpovědnosti za škodu občana, úrazového pojištění, pojištění právní ochrany a také pojištění cestovních zavazadel. A to vše s vysokým krytím: například u léčebných výloh je v základu pojištěno krytí až do sedmi milionů korun.

Peníze měňte v česku

Pokud je měna dané země u nás nabízena, je obvykle výhodnější směnit si peníze už tady. Kurz, který dostanete v cizině, nebude nejspíš moc dobrý a ve většině mimoevropských zemí vám koruny nesmění vůbec (dolary a eura obvykle ano). Když už ale měníte peníze v cizině, měňte je raději v bance, než ve směnárnách či od překupníků na ulici, kde hrozí výrazně větší riziko podvodu.

Zkuste Google pay a Apple pay

Všude tam, kde najdete bezkontaktní terminály, můžete platit rovnou svým mobilním telefonem prostřednictvím aplikace Google Pay nebo Apple Pay. Kartu pak můžete klidně nechat v hotelu. Google Pay či Apple Pay jsou skvělé a velmi bezpečné nástroje, mj. i díky tomu, že obchodník nedostává žádné informace o držiteli karty ani o kartě samotné.

Buďte opatrní

Ještě o něco více než doma je namístě dávat si pozor, protože na cestách představuje zneužitá či zablokovaná karta větší komplikaci.

Je určitě dobré dodržovat několik základních pravidel:

  • Mít s sebou více karet nebo různé prostředky k platbě.

  • Mít poznamenané číslo na hotline své banky kvůli případné blokaci karty.

  • Při používání v obchodě nedávat kartu z ruky (kvůli riziku opsání čísla karty).

  • Nenosit všechnu svou hotovost a všechny karty na jednom místě.

  • Rozhodně si nepsat PIN na kartu nebo poblíž ní.

  • Pokud máte novou kartu, před odjezdem do ciziny ji aktivujte a případně zvolte vlastní PIN. Doporučujeme kartu před odjezdem minimálně jednou použít.

  • Pokud se chystáte do vzdálenějších končin, obraťte se před odjezdem na banku a ověřte si, zda pro daný region nemá nastavené nějaké omezení.

Další novinky

Virtuálně bohatší

Virtuálně bohatší

Vývoj NAV Max Variant CZ ve 29. týdnu

Vývoj NAV Max Variant CZ ve 29. týdnu

Měníme obchodní podmínky a sazebníky

Měníme obchodní podmínky a sazebníky