Peníze se přelévají z běžných účtů na lépe úročené produkty. Do hry se letos vrátily termínované vklady

12. 12. 2022

Ještě loni na podzim měly české domácnosti 85 % svých vkladů na netermínovaných účtech. S růstem úrokových sazeb se však začala zvyšovat atraktivita spořicích a termínovaných produktů. Data o objemech vkladů v Bance CREDITAS jasně ukazují, že po dlouhé době letos významně stoupá zájem o termínované vklady. Zatímco objem peněz na spořicích účtech od ledna vzrostl o 6 %, termínované produkty vykázaly růst o 147 %. Největší zájem je o produkty s krátkou dobou vkladu, tedy na rok a méně

Výrazným trendem na celém trhu je díky vyšším úrokovým sazbám posilování objemu termínovaných depozit, kterých meziročně přibylo skoro 300 miliard korun, zatímco těch netermínovaných o 208 miliard ubylo. Přesto mají netermínovaná depozita (tedy běžné účty a spořicí účty s možností okamžitého výběru) stále ještě výraznou převahu.

Zajímavý je pak pohled na srovnání dvou nejčastějších spořicích produktů tedy spořicích účtů a termínovaných vkladů. „Ještě před rokem byl poměr peněz na spořicích účtech a termínovaných produktech zhruba 3:1, teď už je téměř vyrovnaný. Roli v tom určitě hraje fakt, že v nabídce jsou produkty s uložením na šest měsíců a méně. V době vysoké inflace a všeobecné nejistoty lidé hledají, jak své peníze bezpečně ochránit a zároveň je mít i relativně rychle k dispozici,“ říká členka představenstva Banky CREDITAS Ivana Pícková. Atraktivní sazby se navíc u banky projevily i v nárůstu počtu klientů, kterých od ledna přibylo 50 tisíc na současných více než 175 tisíc.

Klientům nyní CREDITAS nabízí 6% roční zhodnocení při využití Spořicího vkladu 1M nebo 3M (u obou se vztahuje na část vkladu do 500 tisíc korun, nad tento limit činí sazba 4 % p.a. Šestiměsíční termínovaný vklad nabízí 6 % p.a. na neomezenou výši vkladu. Na základním Spořicím účtu + získají klienti roční sazbu 5,6 % pro část vkladu do 500 tisíc korun a pro část vkladu nad limit pak 3,1 % p.a. Stejné sazby platí i pro dětské Spoření Richee Junior, pouze limit úročení u něj zůstává na 350 tisících.