Průmysl stále na ústupu

27. 5. 2024

Výkon evropského i českého průmyslu je v posledním roce přinejmenším tristní a nic na tom nemění ani rádoby povzbudivé květnové výsledky indexu nákupních manažerů (PMI), které podpořily optimismus na finančních trzích ve druhé polovině tohoto týdne. Za vcelku přívětivými celkovými čísly se totiž vždy skrývá nějaká nenápadná, leč vážná vada na kráse. V případě průmyslové výroby v eurozóně jsou to „hravá“ irská čísla, kterým snad nemohou věřit ani místní. Pokud ovšem tyto velmi nestabilní výsledky nebudeme brát v úvahu, zjeví se nám obrázek už více než rok soustavně klesajícího euro-průmyslu, který se aktuálně nachází asi pět procent pod úrovní roku 2019.

V českém případě zase celkové výsledky největšího odvětví zkresluje automobilový průmysl, aktuálně v ročním vyjádření dosahující historicky nejvyšší produkce osobních vozů, dokonce navzdory propadu výroby elektroaut. Nad výsledky zbylého zpracovatelského průmyslu nelze nijak jásat. Z deseti nejvýznamnějších oborů zpracovatelského průmyslu jsou nad předpandemickou úrovní pouze čtyři, a to v situaci, kdy si ekonomika stále tolik slibuje od růstu domácí i zahraniční poptávky.

Zpožděná tvrdá data z průmyslu v mezičase doplňují aktuálně mírně optimistické PMI z eurozóny. Jenže i zde platí, že za slibnou fasádou se toho až tolik pozitivního neděje. Předně je tento soft ukazatel až příliš ve vleku pozitivní víry firem ve zlepšení situace v budoucnosti, zatímco jejich zakázkové knihy se plní stále pomaleji. Začíná to stále více vypadat, že se v době tzv. deglobalizace paradoxně naplňuje scénář evropské deindustrializace. Odpovídá tomu nejenom negativní trend výroby, ale i omezování investičních záměrů průmyslových podniků napříč téměř celou EU.

Nezbývá proto než spoléhat na služby, které se těší z postcovidového boomu cestovního ruchu, rostoucího e-businessu, rozjezdu realitní horečky, ale také z pokračující evropské dotační a byrokratické expanze. Jestli má tohle být úspěšně udržitelný a přitom dostatečně robustní business model pro vyspělou Evropu, lze s úspěchem pochybovat.

Tento článek vyšel ve zkrácené podobě v Hospodářských novinách.


Veškeré informace, názory a prognózy obsažené v tomto textu jsou pouze informativního charakteru, nepředstavují žádnou nabídku na jakoukoliv transakci nebo závazek k realizaci jakékoliv transakce a v žádném případě nejde o investiční poradenství. Obsah sdělení je vytvářen dle nejlepšího vědomí a s řádnou odbornou péčí, Banka CREDITAS a.s. však nezaručuje správnost, úplnost a přesnost jeho obsahu. Banka CREDITAS a.s. nenese žádnou odpovědnost za případné škody vzniklé jakýmkoliv třetím osobám v důsledku využití informací uvedených v tomto sdělení.

Další novinky

Nesmělý rozjezd ekonomiky

Nesmělý rozjezd ekonomiky

Penzijní problém snad naposledy a „polopatě“

Penzijní problém snad naposledy a „polopatě“

Finanční trhy míní a inflace mění

Finanční trhy míní a inflace mění