Více než dvě třetiny dětí míří v létě na tábory a další pobyty. V průměru dostanou kapesné 752 korun na týden

24. 6. 2024

Více než dvě třetiny českých dětí (69 %) míří letos na tábory a další samostatné pobyty. Devět z deseti dostane od rodičů peníze navíc, v průměru 720 korun na týden. Menší děti do 11 let mají přes čtyři sta, mladí lidé mezi 15–17 roky dostávají na týden víc než tisícovku.

Průzkum Banky CREDITAS přináší zajímavé poznatky o kapesném, které děti dostávají na prázdninové pobyty typu tábor. O letošních prázdninách se na tábor nebo na jiný podobný samostatný pobyt chystá 69 % dětí.

„Z dětí, které někam takto jedou, jen 8 % nedostane žádné peníze navíc. Přesně 72 % dostává peníze v hotovosti, 5 % pouze na účet a 15 % v kombinaci hotovosti a účtu,“ říká Lucie Brunclíková, ředitelka komunikace Banky CREDITAS.* 

Průměrná výše kapesného se liší v závislosti na věku dítěte. Děti ve věku 6–11 let dostávají na prázdninový pobyt průměrně 456 Kč na týden. Děti ve věku 12–14 let dostávají průměrně 851 Kč na týden. Nejstarší děti ve věku 15–⁠⁠17 let dostávají průměrně 1102 Kč na týden. Celkově průměrné kapesné na jeden týden pobytu činí 752 Kč, což dětem umožňuje pokrýt základní potřeby a zábavu během jejich prázdninových aktivit.

Na pobyty tak děti dostávají výrazně více, než je jejich běžné kapesné během roku. To se v průměru pohybuje kolem 640 Kč, ovšem na měsíc. Nejmladší děti dostávají průměrně 342 Kč, na druhém stupni 516 Kč a ve věku mezi 15–17 roky už dostávají 1054 Kč měsíčně. V porovnání s loňským rokem dětem kapesné vzrostlo o 12 %, přičemž starším rostlo výrazněji, mladším méně. Nejzásadnější položkou, za niž děti kapesné utrácejí, jsou napříč věkem pochutiny a občerstvení. 

Průzkum realizovala v květnu 2024 Banka CREDITAS na vzorku 506 rodičů dětí ve věku mezi 6–17 lety.

S blížícím se koncem školního roku vyhlašuje Banka CREDITAS soutěž pro návštěvníky své facebookové stránky. Všichni, kdo správně odpoví na dvě otázky týkající se dětských produktů Richee Junior, budou zařazeni do slosování o bluetooth reproduktor a powerbanky.

* Pokud bychom počítali podíly pouze u dětí, které na tábor jedou a současně na něj dostávají nějaké kapesné, pak by poměry byly 78 % hotovost, 5,5 % na účet a 16 % kombinovaně.

Kontakt pro média: e-mail: [email protected]