Týden s číslem 32 se zapsal do grafu výnosu fondu Max Variant CZ v podobě zubu, který „vykousl“ 1,16 % z jeho výkonnosti. Panika, která v pondělí 5. srpna zatřásla trhy od Japonska přes Evropu až po USA, se projevila výrazným propadem cen akciových titulů. Index pražské burzy a japonský Nikkei 225 se propadly za pondělí o více než 4 % a americké tech indexy o cca 3 %. Oproti tomu ceny dluhopisů šly mírně nahoru a ztrátu z akciového segmentu portfolia fondu tak částečně kompenzovaly. Trhy se však záhy začaly vzpamatovávat, a tak očekáváme brzký návrat k vyšším hodnotám.
Aktivita, respektive neaktivita centrálních bank uklidňuje trhy, že se jednalo spíše o ochlazení přehřátého trhu, jelikož druhý den už se ceny srovnávaly k „normálu“, a to bez reakcí ČNB, ECB či FED. Skepse přichází hlavně ze segmentu tech společností, upírajících svou pozornost k umělé inteligenci, kde se často debatuje o tom, že investice nemají požadované výsledky. Časté tzv. halucinace AI (generování nesprávných výsledků), vysoké náklady a spotřeba elektřiny se investorům přestávají líbit.
Celou paniku patrně odstartovala pololetní data z trhů v USA, která nebyla vyloženě pesimistická, ale ani tak optimistická, aby bankéřům a investorům vykouzlila typický americký úsměv. Ekonomika neklesá, jen neroste tak, jak se předpokládalo. Američtí občané se mají pořád lépe než v minulých letech, na ekonomických výsledcích se ale projevuje politika FED, se kterou by měli být investoři obeznámeni.